انتخاب یک کتاب مناسب بسیار حائز اهمیت است. کتاب های بسیار خوب زیادی وجود دارند که برای خواندن بسیار جذاب هستند اما چگونگی انتخاب آنها جای بحث دارد. راه های زیادی برای انتخاب یک کتاب خوب و مفید وجود دارد.

وقتی موضوع مطالعه پیش می آید، مسئله مهم چگونگی انتخاب یک کتاب خوب برای مطالعه است. هدف از مطالعه دریافت مباحث ارزشمند است. فقط به منزله خواندن و صرف وقت مطالعه نکنید بلکه برای بهبود کیفیت زندگی خود مطالعه کنید.

 

برای پیدا کردن یک کتاب خوب دو گام اساسی وجود دارد:

1-    کتاب جذاب مورد علاقه تان را پیدا کنید.

2-    مطمئن شوید که این کتاب ارزش خواندن دارد.

اجازه دهید هر کدام از این گام ها را بیشتر بررسی کنیم.

 

5 روش برای انتخاب یک کتاب جذاب وجود دارد:

1-    موضوع مورد نظرتان را انتخاب کنید
تصمیم بگیرید که در چه زمینه ای می خواهید مطالعه کنید. داستانی یا غیر داستانی

2-    لیستی از کتاب های موجود در زمینه موضوع انتخابی خود، تهیه کنید.
شما می توانید از لیست های دسته بندی شده در سایت کتاب فروشی دات کام استفاده کرده و براساس فهرست موضوعی، کتاب های مورد نظر خود را پیدا کنید.

3-    عنوان یا نویسنده مورد علاقه خود را مشخص کنید.
از بین کتاب های موجود در مورد موضوع دلخواهتان در لیست ارائه شده در سایت ، عنوان کتاب و یا نویسندۀ مورد علاقه تان را انتخاب کنید.

4-    خلاصه و فهرست هر کتاب را بخوانید.
سایت کتابفروشی دات کام خلاصه و فهرست کتابها بهمراه تصویر جلد و صفحه اول کتاب ها را در صفحه مربوط به هر کتاب در اختیارتان قرار می دهد تا بتوانید نگاهی اجمالی به مبحث کتاب داشته باشید.

5-    از نظرات خوانندگان قبلی استفاده کنید.
سایت کتابفروشی دات کام یک سایت اجتماعی است و به شما این امکان را می دهد که نظر خود را در مورد کتابی که خوانده اید ثبت کنید و همچنین نظرات خوانندگان قبلی را مشاهده کنید و بدین ترتیب نظر عموم را در مورد کتاب انتخابی خود بدانید.

 

آیا یک کتاب ارزش خواندن دارد؟!؟!

قبل از اینکه وقت خود را صرف خواندن کتابی کنید که به نظر خوب می آید بهتر است که مطمئن شوید آن کتاب  ارزش خواندن دارد. در مورد کتاب بیشتر بررسی کنید.

وقتی کتابی را انتخاب می کنید صفحه مربوط به آن کتاب در سایت کتابفروشی دات کام را باز کنید تا با اطلاعات مربوط به آن کتاب آشنا شوید.

 

مواردی که باید در صفحه مربوط به هر کتابی بررسی کنید عبارتند از:

1-    توضیحات کتاب: مطمئنا شما باید بدانید که کتاب دلخواهتان در مورد چه موضوعی است. گاهی اوقات کتابی را پیدا می کنیم که عنوان جذابی دارد اما محتوای مورد نظر ما را ندارد. در این صورت از آن کتاب صرف نظر کنید.

2-    میزان فروش: میزان فروش هر کتاب خوب بودن آن را تضمین نمی کند اما می تواند تا حدی در مورد کیفیت کتاب ما را راهنمایی کند. کتابی که چند سال پس از انتشار خود، هنوز فروش بالایی داشته باشد، معمولا کتاب خوبی است.

3-    فهرست محتوا: چه مباحثی در کتاب وجود دارد؟ شما می توانید با بررسی فهرست محتوا کتاب از مباحث آن مطلع شوید.

4-    صفحه اول: گاهی اوقات اولین صفحه کتاب ها دیدگاهی اجمالی از چگونگی نوشته شدن آن کتاب به شما می دهد. (شما می توانید تصویر صفحه اول کتاب ها را در صفحه مربوط به آن کتاب در سایت کتابفروشی طلای سفید ببینید.)